Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

   22.června roku 1878 byl v Horažďovicích založen Sbor dobrovolných hasičů. O založení se nejvíce přičinil Matěj Mayer, tehdeší náčelník hasičského sboru ve Strakonicích a jeho bratr Stanislav Mayer, purkmistr města. V říjnu 1878 se konalo i první veřejné cvičení, pod dohledem několika již zaběhnutých sborů ze širokého okolí. Cvičení proběhlo bez chyb a tak už nic nebránilo rozvoji hasičů v Horažďovicích. O rok později ukázali hasiči svoje umění při dvou požárech. Hasiči založili svoji kapelu a divadelní kroužek a zapadli do kulturního života ve městě. V roce 1880 byla udělána smlouva s ředitelem hraběcího statku o zapůjčování panské stříkačky na ohně mimo město. O rok později byla zakoupena dvouproudová stříkačka od firmy Čermák za 650 zlatých.

    Technika sboru byla od roku 1888 uskladněna v prostorách obecního domu (v zadní části Městského úřadu),kde byly zbudovány dvě garáže a skladiště. Na tehdejší dobu stav uspokojivý. V předu před garážemi bylav roce 1942 vystavěna věž pro lezce, která sloužila rovněž k sušení hadic. 
     Stavba nové zbrojnice byla zahájena na podzim roku 1968 bouráním stávajícího objektu a v roce příštím zaražen vytyčovací kolík a tím zahájena vlastní stavba. Stavba trvala dva a půl roku. Odpracováno bylo na 35tisíc brigádnických hodin. Slavnostní otevření se konalo 16.října 1971.

Obrazek